Home » Awards » 2016 Nigerian Entertainment Awards Full List of Nominees

2016 Nigerian Entertainment Awards Full List of Nominees

image

The full list of nominees for the 2016 edition of the Nigerian Entertainment Awards (NEAs) is out.
The award ceremony, which was established in New York, USA, in 2006, honours artistes in the entertainment industry and also hardworking people �who continue to make an impact in our immediate communities in Nigeria or extended communities in the diaspora.”
Some of the top acts who made this year’s list include Falz and Yemi Alade for Best Album, Adekunle Gold’s Pick Up for Best Song, and Nigeria’s hottest rap acts �Vector, MI, Phyno, Olamide, Reminisce and CDQ � for Best Rap Act.
The competition this year is very tense as the top categories are fought for by the best in the industry.
So, who will emerge the winners at the end of the day?
Check out the full list of nominees:
MUSIC CATEGORIES
Best Album
Y.A.G.I (Lil Kesh)
Applaudise (Iyanya)
Eyan Mayweather (Olamide)
Ghetto University (Runtown)
R.E.D. (Tiwa Savage)
Stories that Touch (Falz)
Seyi or Shay (Seyi Shay)
Mama Africa (Yemi Alade)
Wanted (Wande Coal)
Hottest Single
Oshinachi (Humblesmith)
Duro (Tekno)
Baba Nla (Wiz Kid)
Lagos Boys (Olamide)
Mama (Kiss Daniel)
Jagaban (Ycee)
Best Song
Pick Up (Adekunle Gold)
Oluwa Ni (Reekado Banks)
Vow (Timi Dakolo)
You Suppose know (Bez)
Type of Woman (Iyanya)
Go On (Niyola)
Afropop Artist
Tekno
Wiz Kid
Tiwa Savage
Kiss Daniel
Chidinma
Davido
R&B Artist
Waje
Niyola
Praiz
Seyi Shay
Dare
Iyanya
Rap Act
Vector
MI
Phyno
Olamide
Reminisce
CDQ
Gospel Artist
Uche Agu
Frank Edward
Nikki Laoye
Sammy Okposo
Obiora Obiwon
Onos Brisibi
Dancehall Artist
Patoranking
Timaya
Cynthia Morgan
Ceeza
Burna Boy
Ketchup
Indigenous Artist
9ice
Flavour
Tillaman
Jaywon
Olu Maintain
Kcee
Alternative Artist
Temidollface
Bez
Mystro
Brymo
Aramide
Timi Dakolo
Best New Act
Niniola
Ycee
Adekunle Gold
Humblesmith
Mz Kiss
Toby Grey
Most Promising Act to Watch
Shobzy
Mr. Eazi
Teeblaq
Spyz
Terry Apala
Coco Benson
Diaspora Artist
Shiikane
Ayojay
Mr. Eazi
Lioness
Duncan Daniels
Stylezz
Best Collabo
Moniegram (Mr. 2Kay ft. Timaya)
Romantic (Korede Bello ft. Tiwa)
My Woman, My Everything (Patoranking ft Wande Coal)
Yaya Oyoyo (Lil Kesh ft. DaVido)
Reggae Blues (Harry Song ft Others)
Your Number (Ayojay ft. Fetty Wap)
Sekem (MC Galaxy ft Swizz Beats)
Finally (Masterkraft ft. Sarkodie, Flavour)
Best Live Performer
Omawumi
Tuface
Solidstar
Yemi Alade
Dbanj
MC Galaxy
Best Music Video
Emergency (Dbanj Dir. Unlimited LA)
Right Now (Seyi Shay Dir. Meji Alabi)
Condo (Kuammy Dir. Moe Musa)
Karishika (Falz Dir. Aje Films)
Duro (Tekno Dir. Patrick Elis)
If I Start to Talk (Tiwa Dir. CP)
Quality (Pasuma Dir. HG2)
Sisi (Sexy Steel Dir. Chad Tennies)
African Male Artist (Non Nigerian /Africa)
Stonebwoy (GH)
FA (LIB)
Sarkodie (GH)
Sauti Sol (KQ)
Deng (LIB)
Papa Denis (KQ)
Bisa Kdei (GH)
Eric Geso (LIB)
Shattawale (GH)
African Female Artist (Non Nigerian /Africa)
Vannessa Mdee (TZ)
Efya (GH)
Lira (SA)
MZ Vee (GH)
Sheebah Ndiwanjawulo (UG)
Adiouza (SN)
Victoria Kimani (KQ)
Knowless Butera (RW)
Music Producer
DJ Coublon
Masterkraft
Young John
Cobhams
Mystro
Jay Pizzle
FILM/ TV CATEGORIES
Lead Actor in Film
IK Ogbonna (Stop)
Daniel K. Daniel (A Soldier’s Story)
Femi Jacobs (Taxi driver-Oko Ashewo)
Ramsey Nouah (Gbomo Gbomo Express)
Joseph Benjamin (Rebecca)
Julius Agwu (Wives on Strike)
Supporting Actor in Film
Sambasa Nzeribe (A Soldier’s Story)
Hafiz Oyetoro (Taxi Driver-Oko Ashewo)
Desmond Elliot (Falling)
Tope Tedela (Surulere)
Femi Jacobs (The Visit)
Olumide Oworu (A soldier’s story)
Lead Actress in Film
Omoni Oboli (Wives on Strike)
Adesua Etomi (Falling)
Genevieve (Road to Yesterday)
Nse Ikpe-Etim (The Visit)
Belinda Effah (Stop)
Fathia Balogun (Ishanna)
Supporting Actress in Film
Osas Ajibade (Gbomo Gbomo Express)
Chioma Omeruah (Road to Yesterday)
Beverly Naya (Surulere)
Linda Ejiofor (A Soldier’s Story)
Kehinde Bankole (Wives on Strike)
Rita Dominic (Surulere)
Director � Film
Akin Omotoso (Tell me Sweet Something)
Frankie Ogar (A Soldier’s Story)
Ishaya Bako (Road to Yesterday)
Walter Taylaur (Gbomo Gbomo Express)
Niyi Akinmolayan (Falling)
Salisu Balarabe (Dadin Kowa)
Best Picture
A Soldier’s Story
Wives on Strike
Road To Yesterday
Tell Me Sweet Something
Taxi Driver (Oko Ashewo)
Ishanna
Best Short Film
Blood Taxi (Folasakin Iwajomo)
Hell Or High Water (Oluseyi Amuwa)
Good People Dead (Nodash)
The Encounter (Tolu Ajayi)
Child Soldier (Folasakin Iwajomo)
Brave (Lowla-Dee)
Best Actor � TV
Basorge Tariah Jnr (Do Good)
Folarin Falana (Jenifa’s Diary)
RMD (Hush)
Keppy Ekpeyong (Festac Town)
OC Ukeje (Before 30)
Kelechi Udegbe (Officer Titus)
Best Actress � TV
Ini Edo (Desperate House girls)
Kate Henshaw (Do Good)
Funke Akindele (Jenifa’s Diary)
Beverly Naya (Before 30)
Oge Okoye (Festac Town)
Abimbola Craig (Skinny Girl in Transit)
Best TV Show
Festac Town
Baby’s Daddy
Jenifa’s Diary
Skinny Girl in Transit
Officer Titus
Do Good
Africa (Non Nigerian) Best Actor
Majid Michel (The Department)
Abraham Attah (Beast of No Nation)
Idris Elba (Beast of No Nation)
Henry Adofo (Freetown)
Van Vicker (A Long Night)
Chris Attoh (Happiness is a Four letter word)
Africa (Non Nigerian) Best Actress
Fulu Mugovhani (Ayanda)
Nuong Faalong (Freetown)
Ama K. Abebrese (Beast of No Nation)
Nana Mensah (An African City)
Yvonne Okoro (Rebecca)
Faridah F. Kuteesa (House Arrest)
Africa (Non Nigerian) Best Picture
Freetown
Ayanda
Beast of No Nation
Silverain
House Arrest
Rebecca
OTHER CATEGORIES
Male Disc Jockey
DJ TTB
DJ Kelvin (PH)
DJ Enimoney
DJ Vinnie
DJ Humility
DJ Gavpop
Female Disc Jockey
DJ Lambo
DJ Mystelle
DJ Nana
DJ Sensei Lo
DJ Switch
DJ Soupamodel
Disc Jockey Collabo
DJ Shabsy ft. Kiss Daniel � Raba
DJ Kaywise ft. Oritsefemi � Warn Dem
DJ Xclusive ft Cassper Nyovest, Sakordie, Anatii & Banky W.
DJ Spinall ft. Yemi Alade � Pepe Dem
DJ Jimmy Jatt ft Wizkid � Feeling The Beat
DJ Kentalky ft. Lil Kesh � Blessings
African(Non-Nigerian) Disc Jockey
DJ Lebbie (SL)
DJ Bossman (LIB)
DJ Mensah (GH)
DJ Joe Mfalme (KQ)
DJ Slick Stuart Roja (UG)
DJ Vyrusky (GH)
Diaspora Disc Jockey
DJ Tunes (HTown)
DJ Dee Money (Chi)
DJ Jamster (DMV)
DJ Freshy K
DJ Tunez (NYC)
DJ E-cool (ATL)
Music Executive
Don Jazzy (Mavin)
Ubi Franklin (MMMG)
E-MONEY � FIVE STAR
Ossy Chiori (Achievas)
Steve Baba Eko (Xtreme)
Okwudili Umenyiora (Eric Manny)
Radio OAP
Teddy Don-Momoh (Star FM)
Tisan (Raypower)
Toke Makinwa (Rhythm)
N6 (Cool FM)
Ushbebe (Naija FM)
Igos (Wazobia)
TV Presenter (Lifestyle)
Eku Edewor (53 Extra)
Ehiz (MTV)
Bolanle Olukanni (EL)
Adams (Soundcity)
Daala (Ovation)
Nansy Isime (Hip TV)
Comedy Act
I Go Die
Akpororo
Seyi Law
Ushbebe
AY
Basketmouth
Fashion Model
Akpede Oghenekevwe
Mayowa Nicholas
Ndigwe Victor
Uju Marshall
Akomaye Kwen
Opeyemi Awoyemi
Best Online Comedy Act
Craze Clown
Emmanuella
Chief Obi
Iya Ibadan
Foxy P
Wowo Boyz
The award ceremony will be held on September 4, 2016, in New York City.


Follow NaijaVibe



HoT DOWNLOAD
👇

Mani LaPussH – Last Last


TareeQ – Medicine


NaijaVibe

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*